Zima? Teď budete připraveni

Zima? Teď budete připraveni

Vyhláška říká, že otopné období začíná 1. září a končí 31. května. To však neznamená, že ve chvíli, kdy děti nasadí aktovky, musíte otočit kohoutkem topení. Sezona startuje pokaždé trochu jinak. V závislosti na dlouhodobých teplotách, poloze a stavu nemovitosti a možná i otužilosti obyvatel. Zima je každopádně za dveřmi. A hodí se mít v pořádku nejen kotel, ale i další záležitosti.

 

Paliva musí být dostatek a v nejlepší kvalitě

„Máme velkou radost, že si naši zákazníci zvykají nakoupit palivo hned po skončení topné sezony nebo během léta. Ceny jsou v tu dobu na celoročním minimu, takže ušetří řádově až tisícikoruny. Nic ale není ztraceno. Filozofií CDP Ivory je nabízet pelety, brikety i balené uhlí ve vysoké kvalitě a za příznivé ceny bez ohledu na roční období. Při objednávce nad 4 tuny získává zákazník navíc dopravu zdarma,“ říká business developer manager Pavel Fohler. Rozhodně se tedy vyplatí nakoupit topivo ve větším množství najednou. Kvůli službě gratis i kvůli klidu, že s topivem vydržíte až do jara.

 

Kotel potřebuje prohlídku i revizi

Spalovací stacionární zdroj na pevná paliva, který slouží jako zdroj tepla pro soustavu ústředního vytápění, je podle zákona nutné nechat každé 2 roky zkontrolovat autorizovanou osobou. Technik vystaví provozovateli revizní zprávu. P. Fohler k tomu uvádí: „Doklad o kontrole může chtít vidět zástupce obecního úřadu, aby se ujistil, že je kotel instalován, udržován a provozován v souladu s pokyny výrobce a se zákonem o ochraně ovzduší. Platí to pro kotle o příkonu 10 až 300 kW. Kdo revizi nepodstoupí, může být pokutován až do výše 20 tisíc korun.

Vizuální kontrolu kotle však zvládne každý majitel. Doporučuje se vymést popel, prověřit funkčnost přikládacího mechanismu, obhlédnout šamotovou vyzdívku i rošty a klapky. Správná a pravidelná údržba kotle prodlužuje jeho životnost a zároveň je zárukou, že vás důležité zařízení během zimy nenechá na holičkách.

 

Kominíka jednou za rok

Součástí topného systému je samozřejmě také komín a kouřovod. Nezřídka se stává, že na spalinové cesty majitelé nemovitostí zapomenou. Pak může hrozit zahoření nánosu tuhých zbytků spalin, což vede k ožáru střechy i celého domu. „Za kontrolu komína zaplatíte několik stokorun, což rodinný rozpočet jednou za rok jistě unese. Jde o povinnost, kominík vám vystaví revizní zprávu. Svépomocí lze komín také vyčistit, ale možné poškození spalinových cest odhalí jen odborník,“ popisuje business developer manager.

 

Topení a termostat vyžadují pozornost

Palivo je v kotelně, kotel připraven, komín vymeten? Ještě zbývá věnovat chvilku času radiátorům. Omeťte z nich prach, aby se nevířil a nepřipaloval, odstraňte z jejich okolí dlouhé závěsy nebo záclony, nalepte za ně reflexní fólii, odvzdušněte je a vyzkoušejte funkčnost ventilů. „Aby bylo všechno opravdu vyladěno, nevynechejte seřízení termostatu. Moderní přístroje zvládnou nastavit několik úrovní teploty a na každý den jiný režim. Specialisté doporučují topit v ložnici na 18-19 ˚C, v obývacím pokoji na 20-21 ˚C. Teplotu si lze nastavit z mobilního telefonu nebo přes internet, když se vracíte z dovolené či práce,“ doporučuje Pavel Fohler s tím, že chytré řídicí jednotky mohou uspořit nemalé náklady na vytápění. Ekvitermní regulace například dokáže řídit otopnou soustavu na základě vnější teploty vzduchu. 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies