Chybí několik milionů tun pelet, včasný nákup je sázka na jistotu

Chybí několik milionů tun pelet, včasný nákup je sázka na jistotu

„Je poměrně těžké popsat, co všechno se na trhu s peletami a briketami děje. Na druhou stranu se musíme podívat realitě do očí. Situace není snadná ani pro výrobce, ani pro distributory. A o to složitější je pro odběratele. Cokoli jim garantovat by bylo značně nefér,“ popisuje jaro Jiří Vrba, jednatel CDP IVORY.

 

Vláda se snaží domácnostem ulevit, stačit to ale nebude

Letos v září měl vypršet termín, který vláda stanovila provozovatelům neekologických spalovacích zařízení 1. a 2. emisní třídy. Kdo by nevyměnil staré zařízení za nové, tomu hrozila pokuta. Pod tíhou současné energetické krize se však zákonodárci rozhodli posunout zákaz provozu těchto kotlů až na 1. září 2024 (pokud bude posun schválen, může vejít v platnost nejdříve v červenci). Stále však platí možnost čerpat na takovou obměnu příslušné dotace.

Z dotačního programu naopak vypadly příspěvky na plynové kotle. Stát jejich instalace nehodlá cíleně podporovat z důvodu budování větší nezávislosti České republiky na ruském plynu.

„Je sice příjemné, že takzvané kotlíkové dotace mohou lidé nadále čerpat, v některých případech byly i navýšeny, nicméně jde o kapku v moři. Stovky tisíc tuzemských domácností mnohem víc řeší, jestli budou mít vůbec čím topit. A v případě, že se rozhodnou změnit zdroj tepla, jestli se jim podaří sehnat nejen kotel, ale koupit i komín, poptat kominíka nebo jiného specialistu. Po všem a po všech je teď extrémní hlad. A dřevní kulatina i pelety bohužel dál míří do zahraničí,“ doplňuje Pavel Fohler, manažer CDP IVORY.

 

Není dřevo, není technika, lidi nestíhají

Stejně jako scházejí spalovací zařízení a odborníci na jejich instalaci mají diáře plné na rok dopředu, chybí citelně to nejdůležitější – dřevo. A to nejen v České republice, ale i v okolních státech. Kumulace končící kůrovcové kalamity, snižování těžebních limitů a další vlivy z trhu doslova vysávají každou pilinu.

Své o tom ví jak stavebníci, tak výrobci papíru, dopravní firmy, producenti nábytku, provozovatelé pil a distributoři paliva. Situace samozřejmě doléhá i na lidi, kteří dřevo nebo výrobky z něj využívají jako zdroj energie pro vytápění a ohřev vody ve svých domech či firmách.

„V době pandemie došlo k přerušení dodavatelských řetězců a než se trh stačil vzpamatovat, zasáhla ho válka na Ukrajině. Domácí peletový trh je poměrně malý, tuzemskou spotřebu pokrýval bohatě a dvě třetiny produkce jsme vyváželi za hranice. Teoreticky by mělo být pelet dost. Bohužel země spoléhající dříve na dřevo z Ukrajiny či Ruska, teď zavírají pily, omezují výrobu pelet i briket a přesouvají své objednávky k nám. Z Evropy v rámci roční produkce zmizelo několik milionů tun pelet, což je ohromný výpadek. A na druhou stranu k jejich použití přechází tisíce lidí z obavy, že nebudeme mít plyn nebo ropu,“ vysvětluje manažer.

Kolísající ceny pohonných hmot, nedostatek náhradních dílů nejen v automobilovém průmyslu a další související problémy vše ještě eskalují.

 

Co v zimě strčit do kamen

„Nevíme, kdy se trh uvolní, ani jak bude vypadat za týden. Jedinou jistotou je, že teď máme u našich dodavatelů nasmlouvaný poměrně slušný objem paliva, které jsme schopni rozvézt zákazníkům. Nicméně je potřeba se obrnit trpělivostí, protože objem objednávek vysoce převyšuje kapacitu naší přepravy. Z tohoto důvodu jsme nuceni protáhnout dodací lhůty až na dva měsíce. Je to nepříjemné, ale věříme, že to naši zákazníci vzhledem k panujícím podmínkám na trhu pochopí. “ konstatuje Jiří Vrba.

Proti nejistotě je podle něj nejlepší bojovat jistotou.

„Objednejte si pelety a brikety co nejdříve, ceny stále velmi kolísají a dostupnost paliva v budoucnu je nejistá. Abyste neměli problém, co v zimě strčit do kamen, buďte prozíraví. Naše služby jsou i nadále sestaveny tak, aby vám co nejvíce ulehčily práci. Palivo stále vozíme až ke kotli, po celé České republice. Nakoupit ho můžete na splátky nebo s odloženou platbou.“ vzkazuje za CDP jednatel.

Potřebné informace jsou k dispozici na webu, zákazníci mohou svůj dotaz poslat e-mailem (objednavky@cdp.cz), nebo ho vyřešit telefonicky (+420 222 266 660).

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies