Trh je vyluxován. Objednejte palivo raději hned

Trh je vyluxován. Objednejte palivo raději hned

Netypická situace vyžaduje netypické řešení. Trh s energiemi se přehřívá, z mnoha důvodů se zněkolikanásobila poptávka po biomase a její ceny rostou do závratných výšin. „Zajistit si palivo na druhou část topné sezony už teď, je víc než moudré. Čím dřív to uděláte, tím lépe pro všechny,“ vyzývá Pavel Fohler, business development manager CDP Ivory.

 

Všechno souvisí se vším

Letošní zima dává zabrat asi každému. Skoro milionu lidí přinesly změny na trhu s energiemi takové zdražení elektřiny a plynu, že musejí sahat do rodinných úspor na nejhorší časy. Ani ostatním Čechům není do skoku a přemýšlejí, jak na vytápění a ohřevu vody dlouhodobě šetřit. Rostoucí ceny tak přivádějí statisíce domácností k biomase. A to nejen v ČR, ale celé Evropě. Je tady samozřejmě jedno velké ale. „Nával“ zájemců o dřevěné pelety a brikety nestíhají výrobci uspokojovat. Za prvé proto, že přišel v době každoročního nižšího pořezu na pilách a tedy nižšího objemu dřevní piliny na trhu, za druhé proto, že v zimě probíhají pravidelné servisní odstávky peletáren a za třetí proto, že také jim rostou téměř všechny náklady.

Trh je tedy vyluxován, objem pelet i briket momentálně nestačí pokrývat vysokou poptávku a malí i velcí zákazníci začínají být netrpěliví.

 

Všichni pod tlakem

Mávnutí kouzelného proutku situaci nezmění. Rostoucí ceny komodit vrací do hry zákazníky, kteří zprovoznili už odstavené zdroje na tuhá paliva, nebo si narychlo instalují krbová kamna či jiné interiérové zdroje tepla na pelety. A nemají čím topit. Pod tlak se dostávají všichni.

„Zahlcení trhu novými zákazníky se samozřejmě promítá i do naší práce. Jen od konce srpna do začátku října jsme přijali trojnásobné množství objednávek na dodávku paliva než ve stejném období před rokem. Problémy s dodavateli, pokles výroby, chybějící řidiči… to vedlo k prodloužení čekací doby na závoz. Moc nás to mrzelo a dělali jsme maximum pro to, abychom naše klienty na zimu zabezpečili, jak byli zvyklí, ne vždy se to ale dařilo,“ přiznává P. Fohler.

Vše se podle něj už pomalu vrací do původních kolejí. Nicméně vyhráno není. Jediným receptem na pohodovou zimu je zajistit si dostatek paliva předem.

 

Kdo objedná teď, zafixuje si cenu a získá jistotu

„Zima ještě zdaleka nepřišla v plné síle. Čeká nás několik skutečně ledových měsíců. Zkontrolujte si prosím kotelny, sila, sklepy, jestli s peletami a briketami vydržíte až do jara. Pokud ne, rozhodně neváhejte s objednávkou. Jen tak si zajistíte bezproblémovou topnou sezonu,“ doporučuje business development manager.

S ohledem na růst cen, který zima spíš podpoří, je včasné objednání paliva jedinou rozumnou volbou. Zákazníci tak zároveň získají jistotu, že k nim teplo dorazí, až ho budou potřebovat. A ne později. „Současné dodací lhůty se pohybují v řádu týdnů. Kumulace objednávek je ale může nepříjemně prodloužit,“ podotýká Pavel Fohler.

Tahle zima bude zkrátka jiná. Objednávkou tepla, kterou uděláte ještě dnes, si zajistíte příznivou cenu a doručení bez průtahů. „Ušetřete sobě i nám nervy, společně to můžeme zvládnout s úsměvem,“ uzavírá P. Fohler.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies