Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách

Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách

Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách


Někdejší zastupitel Horního Jiřetína byl jedním z prvních v širokém okolí, kdo začal k vytápění svého domu používat dřevní pelety. Stalo se tak v roce 2008 a jak dnes Zdeněk Bendl říká, rozhodně by neměnil. V současné době se v obci stará o bytový fond, takže získané zkušenosti s přechodem na vytápění biomasou uplatnil i pro Město Horní Jiřetín. Jeho vedení zvolilo služby CDP Ivory bez zaváhání.


Jak komplikované pro vás tehdy, před patnácti lety, bylo vyměnit doma uhlí za peletky?
Upřímně, přestavěl jsem kotelnu od podlahy. Ze špinavého vytápění, v té době dost nekvalitním uhlím, jsme přešli na čisté a automatizované vytápění peletkami. Jenom pro upřesnění, bydlíme s rodinou na krásném místě na úpatí Krušných hor. Městečko Horní Jiřetín bylo dlouhodobě ohrožováno nedalekým povrchovým dolem a zcela vážně hrozila likvidace z důvodu plánované těžby hnědého uhlí. Přechod na vytápění peletkami byl jednou z variant, jak nahradit spalování uhlí v domácnostech.


Které spalovací zařízení jste zvolil?
Nová kotelna byla osazena kotlem Atmos D50P s hořákem na dřevěné pelety o výkonu 45 kW, šnekovým dopravníkem a akumulační nádrží. Skladování pelet jsme vyřešili samostatným skladem v podsklepeném domě a dodávka paliva je do sklepa pneumatická, přímo z cisterny.


Vytápíte pravděpodobně starší objekt…
Ano. Jde o starší cihlový dům o dvou patrech s obytným podkrovím, celkem pět bytů o velikostech 40–70 m2, který byl částečně zrekonstruovaný výměnou oken. Spotřeby pelet máme po celou dobu zaznamenány, baví mne zpětně porovnávat vývoj cen a spotřeby v souvislosti s různými zimními podmínkami.

Prozraďte tedy, kolik pelet ročně potřebujete.
V tomto bytovém domě máme za sebou už patnáctou topnou sezonu. Celkem se zavezlo přes 272 tun pelet při 52 závozech a průměrná roční spotřeba je okolo 18 tun paliva, topná sezona vychází v průměru za celé sledované období na 115 tisíc korun.

Vždy jste odebírali pelety od CDP?
Od samého začátku. Oceňujeme komfort a čistotu při vytápění, a hlavně absolutně spolehlivé dodávky pelet. Společnost CDP nás nikdy nenechala v nesnázích a vždy bylo dodáno požadované množství v té nejlepší kvalitě.

Dalo by se říct, že váš přístup inspiroval i obec Horní Jiřetín…
S trochou nadsázky je to tak. Zkušenosti s tímto druhem vytápění uplatňuji i ve svém zaměstnání na našem městském úřadě, kde se starám o bytový fond obce a společně s vedením obce v čele se starostou Vladimírem Buřtem přecházíme na nízkoemisní zdroje vytápění a provozujeme celkem sedm kotelen na biomasu – od menších výkonů 25 kW až po výkonnější 160 kW – a k tomu ještě dalších devatenáct menších peletkových kamen s výměníkem v obecních bytech.

A opět jste vsadili na CDP.
Jako dodavatele paliva jsme CDP Ivory zvolili bez dlouhého rozmýšlení. Považujeme ji za osvědčenou společnost, která nám doveze peletky přímo na místo určení v požadovaném termínu. Roční odběr je okolo 165 tun pelet dodávaných jak cisternou, tak i na paletách v sáčcích, kdy nám řidič skládá palety terénním vozíkem až na místo určení, tím nám odpadá manipulace s ukládáním pelet do přístřešků a kotelen.

Horní Jiřetín je podhorská obec. Žádné problémy se závozem jste nezaznamenali?
Samozřejmě se může přihodit nečekaná situace jako třeba náledí, dopravní nehoda nebo nemoc řidiče, proto z vlastní zkušenosti radím nenechávat objednávku na poslední chvíli, nejet takzvaně na doraz, ale mít určitou rezervu, hlavně v náročnějších zimních měsících. Nikdy však nedošlo k situaci, že bychom neměli čím topit, nikdy nás CDP nenechalo na holičkách, a toho si ceníme.

 

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies