Jak to teď vypadá s palivem?

Jak to teď vypadá s palivem? Snažíme se dostát svým závazkům

Brikety teď nepotřebuju, vždyť topná sezona zrovna skončila. Dopředu nakupovat nebudu, kdoví, co se stane do podzimu. Soused si pelety křečkuje celé jaro, tohle já nemám zapotřebí.

Už jste to někde slyšeli? Zkuste tentokrát nehledat důvody, proč odložit objednávku tepla o pár měsíců, a raději předejděte možným komplikacím hned teď. Pelety i brikety se totiž stávají nedostatkovým zbožím.

 

Co se vlastně děje?

„Situace se mění ze dne na den a potíže, které jsme měli loni, se letos násobí,“ říká Jiří Vrba, jednatel CDP Ivory s tím, že současným trhem s palivy cloumají výkyvy, jaké nikdo nepamatuje. Sešlo se hned několik zásadních věcí. Pomalu končí kůrovcová kalamita a přísun kulatiny na pily se zpomaluje. Zároveň se snižují těžební limity, malé či střední peletárny jsou téměř na suchu, nemají z čeho pelety a brikety vyrábět.

Raketový růst cen elektřiny a plynu, umocněný o obavy z možného výpadku jeho dodávek, vedou řadu lidí k pořízení krbů, kamen a kotlů, do kterých potřebují nakoupit dřevní biomasu. Evropský trh se zmenšil o dodávky z Ukrajiny a sousední země nakupují kulatinu nebo pelety a brikety u nás.

„V létě a na podzim se mnoho našich zákazníků dostalo do úzkých, když na svou dodávku paliva museli čekat nezvykle dlouho. Je potřeba přiznat, že letos je situace ještě těžší. A jedinou rozumnou možností, jak se s ní vypořádat, je objednat pelety či brikety co nejdříve,“ uvádí Jiří Vrba.

 

Delší doba dodání, nestabilní ceny

Distributoři pelet a briket, jejich výrobci i dodavatelé výrobců zažívají těžké časy. S nimi samozřejmě i zákazníci, kteří se nemohou spolehnout na obvyklý roční rytmus, kdy měli po zimě dost času uklidit v kotelnách a silech, přes léto objednat další palivo a na podzim si ho nechat zavézt. Všechno je jinak.

„Neříká se nám to snadno, ale je potřeba, aby zákazníci věděli, že doba dodání paliva se momentálně pohybuje kolem 6 až 12 týdnů a vzhledem k turbulentnímu vývoji cen na trhu s dřevní biomasou, dřevní kulatinou počínaje, přes pilinu až po finální výrobek, nejsme schopni udržet ani my stabilní ceny v řádech týdnů, natož měsíců. Omlouváme se za komplikace, nicméně není v našich silách garantovat cenu, ani zajistit dovoz rychleji než během měsíce nebo dvou,“ sděluje Pavel Fohler, business development manager CDP.

 

4 způsoby, jak si zajistit teplo na příští zimu

Jestliže distributoři pelet každé jaro pořádali prodejní kampaně s velmi výhodnými cenami, tentokrát si to nemohou dovolit. Tohle jaro má jediné poselství – neváhejte ani den!

  • Zaběhněte se podívat ke kotli, prověřte, jak naplněn máte sklep. Pokud objevíte volné skladovací kapacity, objednejte tolik paliva, abyste je využili. Na nic nečekejte!
  • Sledujte náš e-shop, připravte se na to, že ceny se budou měnit velmi často. Vzhledem k prodlužujícímu se konfliktu na Ukrajině a pokračujícím sankcím vůči Rusku je situace na trhu s dřevní biomasou nejistá. Bohužel to platí i pro ostatní tuhá paliva, např. balené uhlí.
  • Obrňte se trpělivostí. Obrovská vlna zájmu o tuhá paliva naráží i na naše logistické kapacity, které jsou omezené. Z tohoto důvodu jsme nuceni prodloužit doby dodání a aktuálně se blíží dvěma měsícům. 
  • Víme, že je to mnohdy těžké, ale snažte se akceptovat námi navržené termíny dodání. Velice nám to pomůže při plánovaní závozů. Situace je opravdu komplikovaná a pokud nevyužijete nabídnutý termín, může se na Vás opět dostat řada až za několik týdnů. 

„Snažíme se být zákazníkům kdykoliv k dispozici, poradit s výběrem paliva, informovat o stavu objednávky, či pomoci s jejím dokončením a reagovat co nejdříve. Nicméně prosíme v tomto pro všechny obtížném období o Vaši trpělivost a pochopení. Pokud hned nezareagujeme, nezlobte se na nás. Určitě se k Vám hned vrátíme a informaci Vám poskytneme,“ prosí Pavel Fohler s tím, že potřebné informace jsou vždy k dispozici na webu.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies