Jak na jarní úklid aneb I kotel potřebuje péči

Jak na jarní úklid aneb I kotel potřebuje péči

Okna umytá, koberce vyprášeny, police utřeny. Jarní cídění a leštění zná každý. Jsou ale místa, která ho potřebují možná víc, a přesto je snadno mineme. Kotelna, tedy srdce domácí pohody, si zaslouží zvláštní pozornost. Vždyť jen díky funkčnímu kotli se v zimě můžeme vracet do vyhřátého bytu nebo domu. Jak na to?

Posezonní péče o kotel se samozřejmě odvíjí od jeho typu. Plně automatická spalovací zařízení vyžadují jiný přístup než kotle s ručním přikládáním. Některé zásady ale platí pro všechny. A zvláště těm, kdo provozují kotel první rok, mohou pomoci.

 

Když skončí topná sezona, nezapomeňte:

  • Kotel vypnout hlavním vypínačem. Vytáhnutím takzvaně ze zásuvky může dojít k poškození zálohovací baterie.
  • Kotel celý vyčistit. Máme na mysli vymést kouřovod, výměník a v podstatě všechna místa, ve kterých mohou zůstat zbytky paliva nebo popela. Tedy také rošt a místo pod výměníkem i roštem.
  • Zkontrolovat, zda jsou všechny pohyblivé části funkční a pokud ne, promazat je.
  • Prohlédnout vyzdívku spalovacího prostoru. V případě deformací nebo prasklin je nutné kontaktovat servis.
  • Vyčistit spalinové čidlo, případně lambda sondu, pokud ji kotel má.
  • Ubezpečit se, že dvířka kotle (spodní i horní) správně těsní.
  • Zkontrolovat regulátor
  • Objednat palivo na příští zimu.

Pomocníci, co se hodí

Stejně jako při úklidu domácnosti nebo zahrady, i v kotelně se může hodit řada pomocníků. K některým kotlům lze pořídit přístroje k automatickému čištění výměníku, odpopelnění a podobně.

Pamatujte však, že největší jistotu vám poskytnou pravidelné záruční i pozáruční prohlídky, které může provádět jen odborně způsobilý pracovník. Majitelům automatických kotlů na pelety proto doporučujeme vždy jednou za rok (ideálně dostatečně dlouho před novou topnou sezonou) servismana zavolat. Předejdete tak nepříjemnostem a problémům, zajistíte si klid a teplo na celou zimu.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies