Je nejvyšší čas! Připravte kotle a komíny na topnou sezonu
Kdy odstartují provoz teplárny, stanovuje vyhláška. Obvykle to vychází na půlku září. Majitelé domácích spalovacích zařízení ale na teplo čekat nemusejí. Pelety do kotle přisypou, jakmile se sami rozhodnou. Mnohem víc než o oficiální začátek topné sezony, by se měli zajímat o stav svého spalovacího zařízení a komína. Jak jste na tom?
Pravidelná, laická i odborná, péče je zárukou dlouhé životnosti zařízení i potřebného výkonu. Zároveň snižuje množství emisí a chrání peněženku. Kdo by chtěl měnit kotel každé tři roky, když může sloužit několikanásobně déle. Zaměřte se na 5 zásad, a buďte v teple, kdykoli se vám zachce.
1. Vizuální kontrola
Nejen před, ale i po každé topné sezoně kotel vymeťte, zkontrolujte funkčnost přikládacího mechanismu, prohlédněte šamotovou vyzdívku, rošty a klapky. Zaměřte se na praskliny, netěsnost, správné usazení spalovacího koše, utažení matic, funkčnost všech pohyblivých částí a podobně. Vyčistěte spalinové čidlo, a pokud má kotel lambda sondu, pak i ji. Nezapomeňte také vyčistit výměník, aby nedošlo k jeho ucpání.
2. Odborná revize
Jako majitel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva sloužícího coby zdroj tepla, máte povinnost nechat zařízení zkontrolovat autorizovanou osobou, a to každé 2 roky. Nařízení platí pro kotle s příkonem 10-300 kW. Technik vám vystaví revizní zprávu, kterou v případě potřeby předložíte zástupci obecního úřadu. Přesvědčí se tak, že kotel je instalován, provozován a udržován v souladu se zákony.
3. Návštěva kominíka
Další povinností je pozvat jednou za rok kominíka, aby prohlédl komín a kouřovod. Odhalí možné poškození spalinových cest a komín vyčistí, zároveň vám předá revizní zprávu. Na tento důležitý krok majitelé kotlů často zapomínají. Mohou tak ohrozit celou nemovitost – když nánosy tuhých spalin zahoří, zachvátí požár nejen střechu, ale i celý dům.
4. Domácí příprava
K předsezonní přípravě patří i seřízení a nastavení termostatů v domě, kontrola radiátorů, výměna dlouhých závěsů v oknech za takové, které nebrání proudění teplého vzduchu z topení a podobně. V obývacím pokoji je vhodné nastavit teplotu na 20-21 ⁰C, v ložnici pak na 18-19 ⁰C.
5. Kvalitní palivo
Předpokladem úspěšné topné sezony je samozřejmě i nákup vysoce výhřevného, spalovací zařízení nezanášejícího, paliva. Používání nekvalitních pelet způsobuje ucpávání hořáku kamen, navíc je neefektivní a ve finále i drahé, protože neodvratně poškozuje kotel, který je nutné často opravovat. Pokud chcete mít starostí a výdajů co nejméně, vsaďte na pelety s mezinárodním certifikátem. Ten zaručuje vysokou výhřevnost, nízký obsah popela a vysokou teplotu tání popela. Certifikované pelety nezanášejí a neucpávají hořák. Najdete je snadno – na obale mají kulaté razítko a označení ENplus třídy A1.