Kámen zahradu krášlí i udržuje

Kámen zahradu krášlí i udržuje

Nejen vysoce estetický, ale taky mimořádně praktický je kámen v zahradě. Pokud vás lákají kamenné chodníčky, skalky nebo snad suťoviště, přečtěte si následující řádky. Pochopíte rozdíl mezi kačírkem a granitem, zjistíte, k čemu je který kámen vhodný a inspirujete se pro budování vlastní okrasné zahrady.

„Časy, kdy prostor za domem sloužil coby malé hospodářství, jsou dávno pryč. Od moderní zahrady očekáváme jiné funkce. Chceme v ní odpočívat, hledáme kousek přírody, soukromí. Potřebujeme své okolí vnímat jako umění, pohledem spočinout na strukturách, liniích, barvách. A přesně to může kámen do zahrady přinést,“ říká Pavel Fohler, business development manager CDP Ivory s tím, že okrasné kamenivo navíc vypadá jinak za sucha a po dešti, a na rozdíl od mulčovací kůry je stabilní a trvalý.

 

Oblázky a štěrk pro okrasné rostliny

Milovníkům trvalkových záhonů nebo keřových výsadeb učaruje například kačírek či lasturko. V obou případech jde o kámen decentních barev, který v zahradě vytvoří krásnou plochu, na níž se budou rostliny patřičně vyjímat. Rostliny zasazené do oblázků vyžadují méně péče, protože kámen snižuje prorůstání plevele a přispívá k zadržování vody v půdě.

Pokud je světlý, vnese do zahrady energii a kontrast. Štěrkové záhony vypadají skvěle u moderních staveb nebo v městských zahradách.

 

Kamenná kůra pro suché zídky a skalky

Další z možností, jak kámen do zahrady zakomponovat, je vybudovat s jeho pomocí skalku, suchou zídku či suťoviště. Pro takové případy se hodí například kamenná kůra, která nabízí celou paletu barevnosti – od stříbrné přes antracitovou až po vícebarevnou. Ta může mít žlutavé, tmavošedé nebo dokonce načervenalé odstíny.

Založení skalky tak, aby působila přirozeně, chce trochu zkušeností nebo znalostí. Mnoho návodů je ale k dispozici na internetu, nemusíte se bát, že něco pokazíte. Odborníci radí mít na paměti, že skalka není hromada kamení. Měla by s okolním terénem komunikovat a dotvářet ho. Rostliny pak samozřejmě vybírejte podle oslunění konkrétního místa a také péče, kterou hodláte skalce věnovat. Nicméně platí, že tato část zahrady nemusí být na údržbu náročná, pokud ji založíte s citem k podmínkám, jaké na ní panují.

 

Barvy pro chodníky a nášlapy

Kamennou kůru využijete také při budování chodníků, jejich obsypání nebo k vyplňování prostoru mezi nášlapy. K tomu se ostatně hodí i další okrasné kamenivo - podle požadované barevnosti můžete zvolit například bílý dolomit, kalcit, bianco nebo exkluzivní oblázky White Angel. Kdo potřebuje prostor utlumit, sáhne po černém bazaltu. Atraktivní prvek do zahrady vnese i šedočerný granit nebo načervenalá Rosso Verona.

Zahradní architekti upozorňují jen na jednu věc:  S kamenem je dobré zacházet opatrně, méně druhů a barev znamená mnohdy vyšší estetický zážitek. Dobře si svou představu promyslete a při realizaci nespěchejte. Zahrada je přeci práce i radost na celý život.

Okrasné kamenivo vozíme balené buď na paletách v plastových sáčcích (po 25 kg) nebo velkých pytlích (BigBag s 1 200 kg). Jak jste zvyklí u paliva, také kámen složíme přesně tam, kam si ukážete. S pomocí vysokozdvižného vozíku Moffett to bude hračka.

 

 

 

 

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies