Pelety: Fakta a mýty

Pelety: Fakta a mýty

Po světě koluje řada „zaručených“ zpráv. Mezi nimi ty, které se týkají vytápění biomasou. Konkrétně dřevní pelety, jejichž popularita roste i v České republice, jsou opředeny mnoha nejasnostmi. A to je škoda. Protože právě dřevěné válečky mohou výrazně ušetřit vaše náklady na vytápění a pomoci při ochraně ovzduší. Jak se věci mají?

 

Pelety a kotle jsou drahé – MÝTUS

Je pravda, že momentálně můžete levněji pořídit uhlí. Než bude zdraženo takzvanou uhlíkovou daní, jejíž zavedení se připravuje. Pak už budou pelety nejlevnější. Na druhou stranu, na pořízení peletové kotelny můžete právě teď získat dotaci až kolem 130 tisíc korun, která pokryje většinu nákladů na výměnu spalovacího zařízení. K tomu si připočtěte, že výrobci kotlů na pelety deklarují životnost minimálně 15 let, u kotlů na uhlí je to jen 10 let. Další peníze ušetříte díky vyšší účinnosti peletového kotle.

 

S peletami je hodně práce – MÝTUS

Stejně jako uhlí musíte peletám vyčlenit místo v kotelně nebo sklepě. Na rozdíl od uhlí je ale nemusíte házet lopatou do sklepního okénka. Necháte si je nafoukat cisternou nebo přivézt v 15kilových pytlech. Bezpracně a bezprašně. Pokud pořídíte kotel s automatickým zásobování, jediná dřina, která vás čeká, je vynesení popela. Jednou za dva týdny půl kbelíku.

 

Pelety nikdy nedojdou – FAKT

Odborníci varují, že světové zásoby uhlí se vyčerpají během příštích 10 let. Naopak pelety, vyráběné z dřevního „odpadu“ vznikajícího na pilách, jsou obnovitelným zdrojem energie. Uhlí dochází, pelet se vyrábí čím dál víc.

 

Pelety při spalování čoudí – MÝTUS

Právě naopak. Pelety vykazují takzvanou nulovou bilanci CO2. To znamená, že do ovzduší se při jejich spalování uvolní jen tolik oxidu uhličitého, kolik ho stromy spotřebovaly při výrobě stejného objemu dřevní hmoty. Používání biomasy má významný podíl na zlepšení životního prostředí a snížení počtu smogových situací zvláště v malých obcích a na vesnicích.

 

Je o nich málo informací – FAKT

Využívání pelet k výrobě energie zatím není v České republice tak populární jako používání jiných surovin. Z průzkumu, který loni provedla agentura STEM/MARK, vyplynulo, že Češi mají za nejznámější zdroj tepelné energie plyn a elektřinu. Peletové vytápění považují ti, kteří topí uhlím, za drahé a ti, kteří topí plynem, za náročné na obsluhu. Na druhou stranu lidé, kteří peletami už topí, jsou ve většině případů naprosto spokojeni. Je tedy na dodavatelích pelet, kotlů, ale i státní správě, aby povědomí o výhodách obnovitelných zdrojů energie neustále zvyšovali. Jak o peletách, jejich výhodách a také pomoci přírodě informuje CDP Ivory, zjistíte na www.teplozpelet.cz.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies