Pelety máme, přesto je dobré energiemi neplýtvat

Pelety máme, přesto je dobré energiemi neplýtvat

Vypočítávat všechny pohromy, které se na nás za poslední tři roky navalily, by bylo nošením dříví do lesa. Sami dobře víte, jakým změnám se musíte neustále přizpůsobovat. Ale i na nejistotu můžeme mít recept: aktivní a pozitivní přístup je vždycky lepší než pasivita a malomyslnost. Přinášíme pár tipů, jak neplýtvat energiemi a zvládnout zimu s úsměvem.

 

Vytápění dřevní biomasou je pořád sázka na jistotu

Na dřevní pelety sází asi 45 tisíc českých domácností a firem. Je zřejmé, že poskytují možnost vytápět a ohřívat vodu pohodlně, prakticky a také ekonomicky. „Pokud jde o cenu, můžeme pelety přirovnat k tepelnému čerpadlu. Plyn je asi o 50 procent dražší, kdo topí elektřinou, zaplatí ještě víc,“ konstatuje Jiří Vrba, jednatel CDP Ivory.

Globální trh s kartami pořádně zamíchal a situace se jen tak nezmění. V dohledné době nemůžeme očekávat pokles cen pelet, je nanejvýš vhodné předzásobit se jimi na několik měsíců dopředu. Válečný konflikt na Ukrajině a problémy s dodávkami plynu z Ruska vystřelily zájem o tuhá paliva do nevídaných výšin. Aktuální cenotvorbu ovlivňuje také nedostatek kulatiny a pokles poptávky po stavebním řezivu, jehož cena šla nahoru. Když pily neřežou, nejsou piliny, není z čeho pelety vyrábět.

„Po peletách je v celé Evropě velký hlad, na rozdíl od plynu je ale nemusíme nakupovat v zahraničí a můžeme se spolehnout na tuzemské dodavatele. CDP Ivory se podařilo zajistit potřebný objem pelet pro zákazníky, i když čekací doba se momentálně pohybuje kolem 1 až 6 týdnů. S tím je potřeba počítat,“ apeluje jednatel.

 

Kdo přemýšlí, šetří stovky i tisíce

Dopady inflace a vzrůstajících cen energií pociťuje 80 procent Čechů. Omezujeme koníčky, utrácíme méně za jídlo a hledáme způsoby, jak ušetřit při provozu domácnosti. Není to nic těžkého, stačí trocha selského rozumu, a v peněžence může na konci měsíce zůstat pěkných pár stokorun nebo dokonce nějaká tisícovka.

„Jednou ze základních věcí je uvědomit si, že největší potenciál úspor se rekrutuje z vytápění a ohřevu vody. Je zbytečné mít v kuchyni 22 ⁰C, když se tam pohybujeme jen při přípravě jídla. Podobných příkladů najdeme dost a dost,“ říká Jiří Vrba a přidává několik jednoduchých způsobů, jak šetřit a přitom zůstat v pohodě.

1. Zabalte se do vaty

Právě teď je nejvyšší čas zateplit, co zateplit lze. Relativně nízká investice do položení izolantu na půdu nebo ke krovům se rozhodně vyplatí. Víte, že až 25 procent tepla uniká z domu střechou a 40 procent stěnami? Za dva víkendy můžete svépomocí zvýšit výrazně svůj tepelný komfort a snížit náklady na vytápění. Dalšími, už náročnějšími kroky, jsou zateplení fasády a výměna oken. V těchto případech je rozumné nechat vše na specialistech.

 

2. Topte s rozumem

Nechejte si servisním technikem seřídit kotel, aby pracoval co nejefektivněji. Odvzdušněte radiátory a nastavte termostaty tak, aby ve vaší nepřítomnosti v domě nebo bytě snížily teplotu jen o několik málo stupňů. Rozhodně topení nevypínejte – místnosti rychle vychladnou a pro jejich vyhřátí budete potřebovat zbytečně mnoho energie.

 

3. Nepřetápějte, větrejte a zavírejte dveře

Starý zvyk přetápět pokoje na 25 ⁰C při otevřených ventilačkách musí vzít zasvé. Je spočítáno, že při snížení pokojové teploty o 1 ⁰C ušetříte 5-10 % energie potřebné k vytápění. V obytných místnostech postačí teplota 19-21 ⁰C, v kuchyni 17 ⁰C, v ložnici 18 ⁰C. Nezapomeňte zavírat dveře, aby teplo zbytečně neunikalo. A stejně tak pamatujte na pravidelné a vydatné větrání. Pro výměnu vzduchu v místnosti (která je důležitá jak kvůli přísunu kyslíku, tak k zamezení vzniku plísní) stačí otevřít na 5 minut pořádně okno. Samozřejmostí je utěsnění oken a mezer pode dveřmi.

 

4. Bojler je efektivnější než karma

Pro ohřev vody k mytí je vhodnější využít ohřívač se zásobníkem. Na rozdíl od karmy nebo takzvaného průtokáče je zdrojem vody se stabilní teplotou. Samozřejmě, že ušetříte, když místo každodenního pobytu v horké vaně provedete očistu rychle a efektivně pod sprchou.

 

5. V kuchyni vsaďte na tlakáč

Jednoduché rady znaly už naše babičky. Pro rychlou přípravu masa nebo fazolí využívaly tlakový hrnec. Když už rozpálily troubu, upekly v ní najednou štrúdl i sekanou, každý hrnec dostal při vaření pokličku. Současné domácnosti využívají moderní elektrospotřebiče, které je vhodné vybírat s ohledem na energetickou třídu. A je zároveň dobré se o ně starat – lednici pravidelně odmrazovat, sušičku i myčku dobře čistit. Když jsme u praní, víte, že pro naprostou většinu prádla je dostačující teplota vody 30-40 ⁰C?

 

6. Sviťte jen, když musíte

Výměna starých žárovek za LED osvětlení je základ. LEDky mají delší životnost a spotřebovávají až o 90 % elektřiny méně. Kdykoli z místnosti odcházíte, zhasněte. Odpojte ze sítě spotřebiče, které dlouhodobě nepoužíváte, ale zůstávají ve stand-by režimu. Monitory, tiskárny, herní konzole, televizory, ty všechny odebírají elektřinu, i když právě nejsou zapnuté. Totéž platí o nabíječkách telefonů a notebooků.

Nikdo nemáme křišťálovou kouli, takže nevíme co nás v topné sezóně čeká, ale jedním si můžete být jistí. CDP Vás ve štychu nenechá. Děkujeme za Vaši přízeň a trpělivost.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies