Vážení zákazníci, v období od 23. 12. do 27. 12. 2024 bude naše společnost z důvodu vánoční dovolené uzavřena a nebudou probíhat rozvozy zboží. Děkujeme za pochopení!
Díky kotli na pelety ušetříte finance i životní prostředí
S trochou nadsázky můžeme říci, že existují tři typy majitelů budov: ti, kteří peletami topí, ti, kteří peletami chtějí topit, a ti, kteří peletami netopí jen proto, že o jejich benefitech mnoho neví. Zatím. Ekonomické výhody a udržitelnost využívání biomasy jsou přijatelné pro všechny.
Výměnu podporuje stát
Na trhu je k dispozici řada zařízení pro výrobu tepla. Volba parametrů se samozřejmě odvíjí od potřebného výkonu, pořizovacích nákladů a preferovaného paliva. Topit lze elektřinou, plynem, uhlím nebo dřevem či dřevními peletami. První dva způsoby patří k finančně náročnějším, uhlí je sice levné, zato neekologické a vyžaduje manipulaci i prostory k uskladnění. Naproti tomu investice do peletové kotelny se vrací rychle – při přechodu z plynu za 6-8 let, z elektřiny dokonce za 2-3 roky. K jejímu pořízení lze navíc využít takzvané kotlíkové dotace. Podle Státního fondu životního prostředí ČR je možné na výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za kotel na biomasu získat dotaci až 127 500 korun. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 500 korun víc. Do konce roku 2019 hodlá ministerstvo mezi kraje, kterým provozovatelé tepelných zařízení předkládají své žádosti, rozdělit 3,4 miliardy korun.
Obsluha čistá a pohodlná, náklady nízké
O komfortu automatického podávání pelet a tedy bezobslužném provozu není třeba dlouze mluvit. Peletový kotel si dokáže palivo sám dávkovat. Pokud nemá provozovatel silo s dopravníkem, pak stačí jednou za čas nasypat topivo do zásobníku. Jedinou aktivitou, která na provozovatele čeká, je vynesení popela. Obvykle vždy po týdnu, nicméně frekvence závisí na velikosti popelníku.
Další velké plus představuje možnost naskladnit pelety přímo do sila nebo kotelny. Odpadá tím nutnost vozit kolečka či tahat pytle s topivem ke kotli. Pelety lze nafoukat z cisterny až do vzdálenosti 30 metrů, bezprašně a bezpracně. Jsou skladnější než uhlí a dřevo. Na vytápění rodinného domu s roční tepelnou ztrátou 60-70 GJ vystačí přibližně 4 tuny pelet, což představuje náklady mezi 25 a 30 tisíci korunami. Finální náklady na vytápění peletami velmi závisí na způsobu balení, ale zejména na okamžiku nákupu a včasné přípravě na zimu. Nejlevnější jsou volné pelety dodávané cisternou, ovšem kotelna musí být vybavena dostatečně prostorným silem (skladem) uzpůsobeným pro příjem foukaných pelet. Nejvýrazněji lze však uspořit včasným objednáním pelet již na jaře, kdy cena po topné sezoně klesá. Rozdíl mezi jarní a zimní cenou může dosáhnout i 1000 korun na tuně. A to není zrovna málo. Za zmínku stojí také fakt, že peletový kotel má delší životnost než kotel na uhlí či kombinovaný.
Vytápění s vysokou účinností
Majitelé rodinných domů řeší často podobné dilema. Při omezeném rozpočtu váhají, zda je výhodnější stavbu nejprve zateplit a až později vybavit účinným kotlem, nebo naopak. Praxe ukazuje, že automatický kotel na pelety je skvělou volbou i při vytápění nezateplených, nebo jen částečně zateplených domů, a to v případě jejich roční spotřeby nad 50 GJ. Peletami je samozřejmě možné vytápět i průmyslové objekty, budovy občanské vybavenosti, haly a podobně. Jakmile je stavba zateplena, klesá přirozeně její spotřeba tepla. Zastaralé kotle mohou při předimenzování produkovat vysoké množství emisí. A právě peletové vytápění může být vhodným řešením. Odborníci se v případě nedostatku financí přiklánějí k variantě – nejdřív kvalitní kotel, potom zateplení.
Certifikované pelety za stabilní ceny
Voňavé válečky z čisté dřevní piliny se dostávají do centra pozornosti. Rok od roku přibývá jejich vyznavačů. Pelety mají totiž vyšší výhřevnost než hnědé uhlí, jsou lehčí, neznečišťují manipulační prostory a při spalování nezvyšují podíl skleníkových plynů v ovzduší. Mají mnohem menší dopad na životní prostředí, včetně vzniku minimálního množství popela (z 1 kg pelet vznikne méně než 5 gramů popela). Ten je možné s úspěchem použít jako zahradní hnojivo.
Kvalitní, certifikované pelety mají stabilní hmotnost i hustotu, méně než 10 procent vody, skvělou výhřevnost přes 17 MJ/kg a jsou vyráběny bez jakýchkoli příměsí a kůry. Bývají označeny certifikátem ENplus. Jejich uživatelé se mohou spolehnout také na poměrně stabilní cenu (na rozdíl od fosilních paliv) s meziročním nárůstem kopírujícím inflaci. Během kalendářního roku se však lze peletami předzásobit. Letní nákupní akce mohou přinést úsporu až několik tisíc korun.
Certifikace se nevztahuje pouze na výrobce, ale i na obchodníky. CDP IVORY byla první společností v České republice, která certifikát kvality ENplus získala. Pokud topíte certifikovanou peletou koupenou a dodanou certifikovaným dodavatelem, máte jistotu, že váš kotel bude pracovat s maximální účinností, plně komfortně s minimem obsluhy a topenáře uvidíte pouze jednou za rok na pravidelné servisní kontrole.