Topit uhlím je out. Řekněte sousedovi o voňavější alternativě

Topit uhlím je out. Řekněte sousedovi o voňavější alternativě

Že uhlí při spalování smrdí, kouří a pokrývá sazemi široké okolí, ví úplně každý. Jeho éra pomalu končí.  Česká republika svou uhelnou cestu opouští a vydává se směrem k ekologickému a ekonomickému způsobu získávání energie. Řekněte o tom příbuzným, sousedům i kolegům. Aby se v klidu připravili a přispěli k lepší budoucnosti. Stejně jako vy.


Příští rok bez uhlí
Prvním městem, které zakázalo topit uhlím, uhelnými briketami a koksem, se v říjnu 2020 stala Praha. Výměna starých kotlů na tuhá paliva čeká další stovky tisíc českých domácností. Už v roce 2012 začal platit zákaz prodeje kotlů třídy 1 a 2, od září 2022 se nebudou moci ani provozovat. Za porušení tohoto nařízení hrozí pokuta až 50 tisíc korun.


„Stát jasně deklaruje, že v domácnostech je potřeba omezit provoz spalovacích zařízení pro výrobu energie, která mají negativní dopady na životní prostředí. A jejich výměnu za modernější a ekologičtější podporuje takzvanými kotlíkovými dotacemi. Je tedy víc než zřejmé, že pokud jste vy nebo vaši blízcí dosud o peletách či briketách neuvažovali, je nejvyšší čas se po nich poohlédnout,“ míní Pavel Fohler, business development manager CDP Ivory.


Druhá změna, na kterou je dobré pamatovat, by mohla přijít v roce 2038. Právě o něm se mluví v souvislosti se zákazem spalování uhlí v ČR, jak doporučuje vládní Uhelná komise. Na stole jsou však i dřívější termíny a několik scénářů, jak by u nás k ukončení těžby a spalování uhlí mohlo dojít.


Ekologické topení není drahé
Jeden z nejčastějších argumentů, proč se lidé nechtějí vytápění uhlím vzdát, je, že všechny jiné způsoby jsou drahé. Tvrdí to i váš vzdálený příbuzný? Operuje podobnými důvody soused? Můžete je snadno vyvrátit. A přispět tak k čistšímu ovzduší pro všechny.


„Pelety a brikety nejsou výrazně dražší. Každý, kdo sleduje jarní akce nebo krátkodobé marketingové nabídky dobře ví, že palivo může pořídit velmi lacino. Dokladem bylo letošní jaro, kdy ceny i díky pandemii – která výrazně omezila provoz horských penzionů a chat využívajících vytápění biomasou napříč Evropou, spadly na desetileté minimum. Po topné sezoně bývá tohoto paliva nadbytek, proto vždy doporučujeme výhodných cen využít a pořídit zásoby na celou topnou sezonu předem,“ říká P. Fohler.


Ekologické topení není nedostupné
Druhou příčinou, proč se do změny majitelům spalovacích zařízení „moc nechce“, bývají obavy, kam pro pelety nebo brikety budou muset jezdit. Je-li to případ i vašich blízkých, pak jim vzkažte, že nikam. Palivo totiž přijede za nimi!


„Naší prioritou je doručit topivo zákazníkům až ke kotli. To znamená, že palivo vozíme celoročně, kamkoli v České republice. Volně ložené dřevní peletky nafoukáme do sila nebo kotelny přímo z cisterny, balené produkty složíme vysokozdvižným vozíkem přesně tam, kam si pan či paní domácí ukážou. Při odběru většího množství mají navíc dopravu úplně gratis,“ vysvětluje business development manager.


Ekologické topení není zbytečnost
O výhodách certifikovaných dřevěných pelet a briket není pochyb. Vyrábějí se z čisté biomasy, která je odpadní surovinou vznikající při zpracování dřeva. Neobsahují pojiva ani látky zanášející kotel, jsou uhlíkově neutrální, pohodlně dostupné a navíc krásně voní.


Jejich používáním lze ušetřit několik tisícovek ročně a hlavně – přispět k čistému ovzduší a lepším životním podmínkám pro naše děti. Pelety jsou naprosto univerzální, hodí se k vytápění v rodinných domech, na chalupách i chatách, v bytových domech, penzionech, restauracích, ale také ve školách nebo domovech seniorů a řadě dalších objektů. K jejich zavádění přistupují i celé obce, které revitalizují centrální vytápění svých objektů.


„Mysleme na budoucnost. Předejte dál informaci o blížícím se konci špinavého uhlí. Čím víc nás bude topit ekologicky, tím lépe se nám všem bude žít,“ vybízí Pavel Fohler.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies